Nakon realizovanog naučnog kampa “Iskra znanja I vještina”, u Kolašinu u periodu od 8-11 jula 2022.godine, raspisan je konkurs s ciljem da učenici nastave sa samostalnim istraživačkim radom i izrade  fotopriču na jednu od tri zadate teme:

  • Prilagođenost biljaka različitim uslovima sredine
  • Ljekovite, jestive i otrovne gljive u Crnoj Gori
  • Ljekovite biljke Crne Gore

Uvidom u pristigle radove Komisija je donijela sljedeću odluku:

Prvo mjesto u kategoriji“ Ljekovite biljke Crne Gore“ osvojila je Minea Zvrko koja je završila IX razred OŠ „Milorad Musa Burzan“ u Podgorici.

Nagradu u ovoj kategoriji za kreativnost koju je pokazala u izradi prezentacije, osvaja  Helena Vuković učenica IX razreda OŠ “Risto Manojlović” u Kolašinu

Pohvaljujemo  radove:

Teodore Panov, učenice IX razreda OŠ “Radojica Perović”, Podgorica,

Ognjena Ognjanovića, učenika koji je završio IX razred OŠ „Oktoih“,  Podgorica

Matee Šćekić, učenice IX razreda OŠ”Anto Đedović”, Bar

Maše Jovković, učenice VIII razreda Osnovne škole “Dušan Obradović”, Žabljak

Anđelije Đurković, učenice IX razreda OŠ”Anto Đedović”, Bar

Nagradu u kategoriji “Ljekovite, jestive i otrovne gljive u Crnoj Gori” osvojio je Luka Deretić koji je završio deveti razred OŠ “Milorad Musa Burzan” u Podgorici.

U ovoj kategoriji pohvaljujemo rad Nađe Vukčević, učenice IX razreda OŠ”Jugoslavija”, Bar.

Nema nagrade u kategoriji „Prilagođenost biljaka različitim uslovima sredine“ .

U prilogu obrazloženje Komisije

Svi radovi pristigli na konkurs  dati su na online glasanje. Nagradićemo  najbolji rad po mišljenju posjetilaca sajta.

OCJENA PREZENTACIJA UČENIKA U OKVIRU PROJEKATA “ISKRA ZNANJA I VJEŠTINA” KOJE JE ORGANIZOVALA NVO CELLULA,

PODGORICA

  1. Prezentacija učenice Nađa Vukčević iz OŠ “Jugoslavija”- Bar na temu: „Ljekovite, jestive i otrovne gljive u Crnoj Gori“, je prikazana u sedam (7) slajdova. Četiri slajda sadrže po jednu jestivu ili otrovnu vrstu gljive sa kratkim, jasnim opisom i fotografijom; dok su na dva slajda data dva roda, takođe sa fotografijama i opisom glavnih karakteristika ovih rodova gljiva. Prezentacija daje lijep prikaz ovih vrsta međutim bilo je neophodno napraviti kratak uvod na ovu temu, npr. dati nekoliko slajdova sa kratkim informacijama o gljivama, njihovim karakteristikama, a zatim preći na jestive i otrovne vrste. U tom slučaju prezentacija bi bila cjelovita i sa potpunijim informacijama na ovu temu.
  1. Prezentacija učenika Luke Deretića iz OŠ “Milorad Musa Burzan”- Podgorica na temu: „Ljekovite, jestive i otrovne gljive u Crnoj Gori“, je prikazana u sedamnaest (17) slajdova i cjelovita je, sa datim uvodnim dijelom gdje su navedeni najbitnije informacije o gljivama, zatim se prešlo na makrogljive gdje su date njihove ključne osobine. Sljedeći slajdovi se odnose na prikaz, prvo jestivih vrsta gljiva, gdje je opisano šest karakterističnih vrsta od kojih su neke zaštićene, a druge se koriste u komercijalne svrhe; zatim su prikazane otrovne vrste sa najkarakterističnijim vrstama, među kojima su prikazane četiri vrste od kojih su dvije smrtne otrovnice. Na jednom od slajdova (br. 12), učenik je jasno istakao da za čovjeka nijesu jestive vrste koje su jestive za životinje zbog drugačije građe i enzimskog sistema čovjeka što dodatno daje kvalitet ovoj prezentaciji. U ovoj prezentaciji je napravljena jedna greška na slajdu broj 15. gdje se na fotografiji nalazi vrsta Macrolepiota procera, sunčanica koja je jestiva, a ne Amanita pantherina, panterova muhara koja je smrtno otrovna.

S obzirom da je ucenik Luke Deretića dao cjelovitiju prezentaciju sa jasnim izdvojenim djelovima odnosno poglavljima, prije svega bitnim uvodnim dijelom, a zatim izdvojeno prikazao prvo jestive, a zatim otrovne vrste i u njima dao dovoljno jasno opise vrsta, smatram da je njegova prezentacija kompletnija, u odnosu na prezentaciju učenice Nađa Vukčević kojoj nedostaje uvod u temu o jestivim i otrovnim gljivama, i gljivama uopšte, te je dat manji broj vrsta. Materijalna greška koja se javila u prezentaciji učenika Luke Deretića nije uticala na konačnu odluku jer se vidi da se učenik posvetio materiji i da je na lijep način osmislio prezentaciju i dao prikaz vrsta. Svakako, moram istaći da je i Nađina prezentacija pokazala da ona vlada ovom materijom i razlikuje jestive od otrovnih vrsta gljiva te se dobro služi literaturom i zna da izdvoji bitne informacije od manje bitnih.

Izvještaj napravila:

Dr Gordana Kasom

OCJENA PREZENTACIJA UČENIKA U OKVIRU PROJEKATA “ISKRA ZNANJA I VJEŠTINA” KOJE JE ORGANIZOVALA NVO CELLULA,

PODGORICA

 

Prvo mjesto u kategoriji“ Ljekovite biljke Crne Gore“ osvojila je Minea Zvrko iz OŠ „Milorad Musa Burzan“

Minea je lijepo i smisleno prikazala ljekovite, otrovne i jestive biljke. Opisala je njihovu građu, staništa, ljekovite i/ili otrovne djelove i njihovu primjenu u praksi. Uz to su dodate i neke zanimljivosti poput etimologije. Jedina zamjerka je što na kraju nije navedena literatura koja je korištena, ali su navedeni linkovi za fotografije. Iz teksta je jasno da je korištena literatura na hrvatskom, pa je neke izraze trebalo napisati na crnogorskom jeziku.

Nagradu u ovoj grupi osvaja i Helena Vuković iz OŠ “Risto Manojlović”-Kolašin za kreativnost koju je pokazala u izradi prezentacije.

Pohvaljujemo i radove: Teodore Panov, Ognjena Ognjanovića, Matee Šćekić, Maše Jovković i Anđelije Đurković. Međutim u ovim radovima su se potkrale materijalne greške ili je opisano svega nekoliko ljekovitih biljaka. Teodora je veoma kratko predstavila ljekovite biljke…

Nema nagrade u kategoriji „Prilagođenost biljaka različitim uslovima sredine“.

Izvještaj napravila:

Dr Snežana Vuksanović