Projekat “Mladi istraživači u Mediteranskom vrtu” će se realizovati u saradnji dvije partnerske NVO organizacije Udruženje biologa Crne Gore-Cellula i Udruženja ljubitelja Gorice i prirode. Finasijski je podržan od strane Ministarstva prosvjete  odlukom  o raspodjeli sredstava nevladinim organizacijama na osnovu Javnog konkura „Slijedi snove za uspjehe nove“, koja je objavljena na web adresi Ministarstva prosvjete na sljedećem linku  http://www.mpin.gov.me/rubrike/saradnja-NVO/203919/Odluka-o-raspodjeli-sredstava-nevladinim-organizacijama-na-osnovu-Javnog-konkura-SLIJEDI-SNOVE-ZA-USPJEHE-NOVE.html .

Ciljna grupa su talentovani učenici iz biologije (oblast ekologija), IX razred 2004/2005.godište koji su identifikovani na sastancima Aktiva prirodne grupe predmeta (110 učenika iz različitih regija Crne Gore). Prednost u učešću imaju škole koje su pri eksternoj evaluaciji kriterijuma rada ocijenjene najvećom ocjenom.

Obrazovne ustanove, odabrane da se priključe i podrže ovaj projekat, potrebno je da identifikuju dva talentovana i nadarena učenika iz oblasti biologije i nastavnika biologije-mentora.

Učenici  će u prvoj fazi posjetiti Mediteranski vrt u Podgorici, proći kroz obuku i dobiti zadatak koji će odraditi uz pomoć nastavnika mentora.  Rezultate istraživačkog rada predstaviće u vidu fotopriče i time steći pravo da učestvuju na konkursu „Prilagođenost biljaka različitim  uslovima sredine”. Deset selektovanih radova naći će se na sajtu  Udruženja www.cellula.me, a za učenike i nastavnika mentora planirane su  nagrade. Pobjednicima će biti uručene diplome, a svi učesnici će dobiti sertifikate.

Tokom projekta snimaće se edukativni filmovi koje ćemo objaviti na web sajtu Projekta (poddomen portala cellula.me) i na taj način biti dostupni školama  za realizaciju nastavnih i vannastavnih aktivnosti iz biologije. Prezentovanjem rezultata istraživanja u lokalnoj sredini- školi, medijskom prezentacijom projekta i postavljanjem selektovanih radova na www.cellula.me    online glasanjem uključiće  se učenici, nastavnici i roditelji  koji nisu direktno učestvovali u realizaciji projekta.

Edukativni materijal nastao u projektu koristiće se kao nastavno sredstvo u svim osnovnim školama. 166 osnovnih škola u Crnoj Gori dobiće e-mailom link postavljen na sajtu Udruženja sa koga mogu preuzeti navedeni materijal. Proslijeđeni propagandni materijal relevantnim institucijama i turističkim agencijama može se koristiti za promociju turističkih vrijednosti Crne Gore i razvoju svjesnosti o očuvanju životne sredine.

Za potrebe realizacije projekta angažovani su članovi  koji su svojim idejama i aktivnostima doprinijeli radu Udruženja i koji su izmirili obaveze prema istom (platili godišnju članarinu).

Dragica Vukčević, koordinator projekta

Asistenti u projektu: Milica Vušurović i Danka Odalović

Prof.dr Danijela Stešević, stručni saradnik,

Partnerska NVO Zoran Bojović

Koordinatori po regijama: Samka Kandić, Danica Bulatović,Nina Srdanović, Rajka Lučić, Olivera Lučić, Tanja Dragašević, Oliver Jakovljević,  Bojana Tesla, Nina Žugić i Dragana Vukčević

Članovi žirija za potrebe konkursa“Adaptacije biljaka na klimatske uslove vašeg kraja i njihovo poređenje sa vrstama park šume Gorice” čija ćemo imena objaviti po završetku konkursa.

Volonteri:

vaspitači JPU Ljubica Popović

ekološke sekcije OŠ ”Dr Dragiša Ivanović” i “Božidar Vuković Podgoričanin”,

nastavnici biologije, mentori i članovi timova koji će učestvovati na konkursu “Adaptacije biljaka na klimatske uslove vašeg kraja i njihovo poređenje sa vrstama park šume Gorice”

članovi NVO Udruženja biologa Crne Gore i Udruženja ljubitelja Gorice i prirode,

administratori  sajta Dragica Vukčevć i Igor Vukčević