Sa mladim ekolozima OŠ”Božidar Vuković Podgoričanin” družili smo se 5.oktobra 2022. godine, tokom terenskih aktivnosti realizovanim s ciljem da učenike direktno u prirodi upoznamo s anatomskim karakteristikama invazivne biljne vrste pod nazivom  ambrozija.  Tokom edukativne šetnje duž saobraćajnice u izgradnji Bulevara u Ulica Veljka Vlahovića na Starom aerodromu srijetali smo primjerke ambrozije visine od jednog do jedan i po metar. Učenici su uočili su da joj je stabljika  uspravna, razgranata i obrasla grubim dlačicama. Izgledom podseća na žbun. Listovi su naspramni, jajoliki i dlakavi, dok su joj cvjetovi žućkasti i raspoređeni kao grozdovi na vrhu stabljike i po granama.

Saznali su da je ambrozija je jednogodišnja korovska biljka, koja niče polovinom aprila. Cvjeta u kasno ljeto i jesen, a od početka jula do ranih mrazeva proizvodi polen, koji zapravo stvara najviše problema ljudima. Smatra se da je oko 10% stanovništva alergično na polenov prah ambrozije koji izaziva kijanje, svrab u nosu, curenje iz nosa, suzne i crvene oči, kašalj, otežano disanje sa osećanjem nedostatka vazduha. Osim respiratornih tegoba dešavaju se i promjene na koži u vidu crvenih pečata.

Otkrili su da postoje brojni  načini kojima se možemo boriti protiv ovog korova. Najjednostavnije je da je cijelu biljku zajedno sa korjenom iščupamo iz zemlje. Pri tome treba da nosimo rukavice da nam se koža na rukama ne bi oštetila. U slučaju kada ambrozije ima na većim površinama, preporučuje se košenje i to prije cvjetanja, ili tretiranje određenim pesticidima.

Vrijedni učenici su uklonili značajan broj primjeraka koje su zatekli na pomenutoj saobraćajnici.

Za suzbijanje ambrozije na javnim površinama zadužene su gradske institucije. S druge strane, korov na privatnim posjedima treba da uklanjaju vlasnici.

Ove aktivnosti su realizovane u okviru projekta “ČUVARI PRIRODE” koji je podržala Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove na Javnom konkursu “Uništavanje korovske vrste ambrozije i edukacija stanovništva o štetnosti ambrozije”. Projekat realizuje Udruženje biologa Crne Gore-Cellula u saradnji sa NVO”Udruženje ljubitelja Gorice i prirode”.