NVO “Udruženje biologa Crne Gore Cellula” je u subotu 15.oktobra u OŠ ”Dr Dragiša Ivanović” organizovalo niz aktivnosti s ciljem promovisanja nauke i preduzetničkog razmišljanja mladih pod sloganom “Nauka na drugačiji način”. Nastavnici i učenici iz deset osnovnih i dvije srednje stručne škole (ukupno 33 tima) predstavali svoje preduzetničke ideje prikazujući nauku na jedan nov zanimljiv način. Uživali smo u sjajnim prezentacijama naše talentovane omladine, a ono što je posebno važno jeste mogućnost da razmijenimo iskustva, dobijemo neke nove zanimljive ideje učeći jedni od drugih.
Učestvovali su timovi osnovnih škola: “Dr Dragiša Ivanović”, “Vuk Karadžić”, “Božidar Vuković Podgoričanin”, “Branko Božović”, “Milorad Musa Burzan”, “Radojica Perović”,”Štampar Makarije”, “Vladimir Nazor”, “18 oktobar” Bioče i”Anto Đedović” Bar; SSŠ “Spasoje Raspopović” i SSŠ”Vaso Aligrudić”.
Nagradili smo najbolje promotere nauke:
I nagrada: Sajra Smaković i Alen Nuhodžić, OŠ”Milirod Musa Burzan” Podgorica, sa projektom „Kako obezbijediti i zaštititi svoj dom i baštu“, spoj informatike i biologije uz upotrebu micro:bit-a.
Specijalna prva nagrada Maša Makarova, OŠ”Anto Đedović” Bar za prezentovanje i demonstraciju procesa fotosinteze.
II nagrada: Lazar i Miloš Milićević, SSŠ”Vaso Aligrudić” Podgorica. Tema: Teslin muzički kalem.
Specijalna druga nagrada Đorđe Joksimović, OŠ”Dr Dragiša Ivanović” za demonstraciju eksperimenata fizičkih pojava i procesa.
III nagrada Bojić Marina, Dajana Međedović i Filipović Jana, OŠ”Radojica Perović” Podgorica. Tema: Postupak pravljenja etarskih ulja, sa akcentom na značaj u medicini i u kozmetici.
IV nagrada Barac Maša, Helena Đurović i Pajović Sara, OŠ”Branko Božović”. Tema: Modeli u nastavi biologije.
Nagrađeni su učenici koji su na najbolji način prezentovali aktivnosti svojih timova i približili nam naučna dostignuća: Vojvodić Nikolina iz OŠ”Vuk Karadžić”, Nejra Ljujković iz OŠ” Milorad Musa Burzan”, Una Franović iz OŠ ”Štampar Makarije”, Jelena Pavićević i Milica Anđelić iz SSŠ ”Spasoje Raspopović”, Viktor Cimert iz OŠ ”Radojica Perović”, Blažo Borović iz OŠ ”Milorad Musa Burzan”, Jana Mladenović iz OŠ ”Dr Dragiša Ivanović”.
Na Danima nauke imali smo mogćnost da vidimo kako su učenici pomoću elektromotora električnu energiju pretvorili u kinetičku (energiju kretanja) pa je izvršen mehanički rad, tj. došlo je do obrtanja modela molekula DNK. Vidjeli smo princip rada Teslinog muzičkog kalema. Putem izložbe posjetioci su se upoznali sa istorijskim razvojem teleskopa i različitim načinima posmatranja svemira.
Kroz brojne eksperimente kao što su plamen svijeće jede kiseonik, razigrano mlijeko, da li vazduh ima težinu, da li je čaša ikad prazna, metal koji pliva, spajalica koja lebdi, vulkan u erupciji, jaje pluta u slanoj vodi, kada limun pluta a kada tone, balon na štapiću, pucanj unazad, maramica koja ne gori, kompas u tanjiru, model hidraulične mašine posjetiocima su približili značaj fizike u svakodnevnom životu.
Cilj izvođenja ovakvih eksperimenata je povećanje interesa za proučavanje fizike, učenje kako primijeniti teorijsko znanje za objašnjenje različitih fizičkih pojava koje se dešavaju u svijetu oko nas, te pozitivan uticaj na učeničko razumijevanje fizičkih zakona.
Vidjeli smo brojne modele građe molekula DNK, građe biljne i životinjske ćelije, modele bakterija , virusa,euglene, paramecijuma. Zanimljive prezentacije I lustracije faza mitoze, crossing overa, kariotipa i kariograma olakšale su razumjevanje svijeta genetike i pravila nasljeđivanja. Posjetioci su imali mogućnost da proučavaju razvojni ciklus mahovine, različite vrste lišajeva, proučavaju lincuru na prirodnom materijalu, prelistaju herbarijum skrivenosjemenice i golosjemenice Putem kreativnih modela i video igrica proučavali anatomiju ljudskog tijela, a pomoću Dondersovog modela proučavali mehanizam disanja. Na mokrim preparatima i prirodnom materijalu proučavalili svijet beskičmenjaka i kičmenjaka, posmatrali sitne organizme pod mikroskopom, vidjeli brojne primjere kako spojiti tehnologiju sa biologijom, ušli u svijet edukativnih igrica i mogućnosti upotrebe micro:bit-a.
U susret obilježavanju Svjetskog dana zdrave hrane, učenici su na tu temu napravili prezentaciju i predstavili zdrave namirnice i edukativne igrice pomoću QR kodova. Takodje, predstavili su domaće kiselo mlijeko i surutku kao prirodne probiotike i time ukazali na značaj tzv.dobrih bakterija, demonstrirali postupak dobijanja kiselog mlijeka.
Čuli smo zanimljive prezentacije postupka proizvodnja sadnica drveća u plasteniku i naučili o pravilnom sakupljanju i pakovanju ljekovitog bilja, uživali u prezentacijama o ljekovitim svojstvima biljaka i otkrili različitost mirisa eteričnih ulja. Posmatrali postupak dobijanja eteričnog ulja iz biljaka. Imali smo zadovoljstvo da uživamo u ukusima ljekovitih čajeva i prirodnom soku od malina.
Da je hemija nauka koja ima široku primjenu u svakodnevnom životu učenici su objasnili kako se odvija proces neutralizacije, sagorijevanja alkohola i rastvaranja supstanci u vodi. Svoju kreativnost i preduzetnički potencijal izrazili su kroz eksperimente u kojima su prikazali u kojim okolnostima novac ne gori, kako se crveni kupus može koristiti kao indikator i kako se može naduvati balon hemijskom reakcijom.
Ovim primjerima pokazali smo da su prirodne nauke povezane i da praktičnim i slikovitim primjerima nauka postaje zanimljivija i jasnija. Ovakve aktivnosti pomažu promociji I popularizaciji nauke u društvu i na taj način doprinose da nauka zauzme mjesto koje joj pripada.
Projekat “Nauka na drugačiji način” finansijski je podržalo Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta na javnom konkursu „PROMOCIJA NAUKE U DRUŠTVU“ u prioritetnoj oblasti od javnog interesa za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija u oblasti afirmacije nauke i istraživačke profesije u društvu i jačanja istraživačkih kapaciteta. Realizuje ga NVO” Udruženje biologa CG-Cellula” u saradnji sa partnerskom NVO “Sistem”.