Četrdeset učenika iz dvanaest osnovnih škola iz Podgorice, Bara, Tivta, Kolašina, sa Cetinja i Žabljaka imali su priliku da steknu znanja o ljekovitim , jestivim i otrovnim biljkama, nauče da razlikuju jestive od otrovnih gljiva i razviju pozitivne stavove prema zdravim stilovima života kroz radionice i terenske aktivnosti tokom četvorodnevnog naučnog kampa realizovanog u periodu od 8-11.jula 2022.godine u Kolašinu. Naučni kamp je realizovan u sklopu projekta “Iskra znanja i vještina” koji je finansijski je podržalo Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta na javnom konkursu “DAROVIT/TA SAM – PODRŽITE ME“u oblasti podrška darovitim učenicima. Ukupno je učestvovalo četrdeset učenika talentovanih za prirodne nauke koji su znanje stečeno na kampu iskazali učestvujući u takmičarskom dijelu realizovanom putem Kahoot kviza iz Zdravih stilova života I izradom testa vezanog za poznavanje ljekovitog dejstva biljaka izučavanih na terenu, kao I ljekovitih I otrovnih gljiva koje su izučavali na radionicama I tokom terenskih aktivnosti. Nagrađena su prva tri mjesta u sve tri kategorije.
Obilaskom edukativne staze oko Biogradskog jezera, posljednjeg dana kampa polaznici su imali mogućnost da direkno na terenu prepoznaju karakteristične biljke I gljive I saznaju još mnogo zanimljivosti o samom NP od dr Gordane Kasom i turističkog vodiča Vesne Dragojević.
Stručni saradnici na projektu su dr Snežana Vuksanović, kustos u Prirodnjačkom muzeju Crne Gore i dr Gordana Kasom, samostalni savjetnik i istraživač u mikologiji u Agenciji za zaštitu prirode i životne sredine, koje su I ocjenjivale radove učenika.
Projekat je realizovalo Udruženje biologa Crne Gore- Cellula u saradnji sa NVO “Udruženje ljubitelja Gorice i prirode”.