Dvadeset osam fotografija selektovanih kao najkreativnije na konkursa „Ambrozija kao model“  krasi hodnik Osnovne škole „Dr Dragiša Ivanović“, koja nam je ustupila prostor za izložbu otvorenu 29.12. 2022.godine u okviru Novogodišnjeg bazara. Svaka fotografija ima kreativan naziv koji ima za cilj da posmatrača zainteresuje da pročita prateći opis i time unaprijedi znanje o ovoj alergenoj, korovskoj biljci koja je donesena iz Amerike na nekom od prekookeanskih brodova krajem 19. vijeka i od tada se polako i nezadrživo širi Evropom.

Radom na terenu i samostalnim istraživačkim radom pripremajući se za ovaj konkurs, učenici su se potrudili da stečeno znanje prenesu putem fotografije i kratkog opisa problema koji uzrokuje ambrozija kao invazivna, korovska i alergena vrsta.

Stručni žiri je imao težak zadatak da izdvoji tri najbolje fotografije čije ćemo autore danas nagraditi. Tačnije, nećemo reći najbolje jer je glavni kriterijum bio povezivanje kreativnosti u stvaranju fotografije i naslova fotografije sa opisom problema. Na osnovu toga izdvojila su se četiri autora:

I nagrada je dodijeljena za dva rada za koje je stručni žiri smatrao da je podjednako zaslužuju, a to su:

 Larisa Babičić iz Osnovne škole „Božidar Vuković-Podgoričanin“ sa fotografijom „Ambrozija pod lupom“ gdje je opis biljke odgovarao naslovu.

Kenan Škrijelj iz Osnovne škole „Božidar Vuković-Podgoričanin“ sa fotografijom „Kraljica među alergenima“ gdje se uočava moć ambrozije, a opis dodatno objašnjava njenu alergensku ulogu.

II nagrada Ines Smolović iz Osnovne škole  „Milorad Musa Burzan“ sa upečatljivom fotografijom „Stanište ambrozije“

III nagrada je pripala Matei Medenici iz Osnovne škole „Dr Dragiša Ivanović“ sa fotografijom „Invazija ambrozije“ koja nas je upoznala sa unosom ambrozije i nekim njenim karakteristikama koje dovode do njenenog brzog širenja.

Prema mišljenju posjetilaca web sajta Udruženja biologa Crne Gore-Cellula najveći broj,  34% od pristiglih 2750 glasova, a time i prvu nagradu osvojila je Maša Jovićević sa fotografijom pod nazivom „Ambrozija- invazivna biljka“.

Lokacije na kojima je uoćena ambrozija označili smo na online mapi i poslužiće nam za organizovanje akcija uklanjanja ambrozije na propisan način čime ćemo doprinijeti smanjenju njenog širenja.

Ovoj izložbi su prethodile terenske aktivnosti u Podgorici i Spužu gdje su članovi Udruženja biologa- Cellula upoznali lokalno stanovništvo sa karakteristikama ambrozije i demonstrirali metodu uklanjanja putem čupanja biljke iz korijena. Edukativnim radionicama su prisustvovali učenici iz tri osnovne škole iz Podgorice, kao i volonteri Udruženja Cellula i Udruženja ljubitelja Gorice i prirode.

Projekat “Čuvari Prirode” je realizovan u sklopu Javnog konkursa Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove na temu „Uništavanje korovske biljke ambrozije i edukacija stanovništva o štetnosti ambrozije“.

Click here to add your own text