Projekat Animiraj-recikliraj je podržanog od Ministarstva održivog razvoja i turizma na „Javnom konkursu za finansiranje programa suzbijanja nelegalnog načina odlaganja otpada i ažuriranje popisa neuređenih odlagališta“. Nosioc projekta je Udruženje biologa CG-Cellula, koordinator projekta Dragica Vukčević.
Ciljnu grupu čini 90 učenika i to: 60 učenika VI,VII, VIII razreda OŠ „Božidar Vuković Podgoričanin“(po 20 iz svakog razreda), 15 članova ekološke sekcije OŠ“Dr Dragiša Ivanović“ i 15 članova ekološke sekcije OŠ„Branko Božović“.
Direktni ciljevi projekta:
- Podrška aktivnostima Državnog plana upravljanja otpadom u Crnoj Gori za period od 2015-2020 i lokalniih planova upravljanja komunalnim i neopasnim građevinskim otpadom:
- Jačanje ekološke svijesti o značaju eliminacije neuređenih odlagališta i nelegalnog načina odlaganja otpada, kao i promovisanje značaja reciklaže postići će se realizacijom edukativnih radionica, javne tribine, dijeljenjem edukativnog i promotivnog materijala, podjelom kanti sa jasno istaknutim znakom za recuklažu limenki i plastičnih boca, kreiranjem haljina od recikliranog materijala Razvojem ekološke svijesti kod učenika i lokalnog stanovništva doprinijećemo smanjenju emisije štetnih gasova i toksičnih materija.
- Povećano znanje u oblasti zdrastvene zaštite kroz edukativne radionice.Usled postojanja neuređenih odlagališta u naseljima Konik, Zlatica i Zagorič, postoji rizik da materije iz otpada koje mogu biti toksične, kancerogene, mutagene, infektivne, zapaljive, kroz zemljište i vode uđu u biološki lanac i time mogu uzrokovati oboljevanje ljudi i štetno delovati na ostali živi svet. Opasne materije se nalaze u mnogim proizvodima koji nas okružuju, kao što su iskorišćene baterije, boje i lakovi, različite hemikalije, medicinski otpad, otpadno motorno ulje i dr. Postupkom sakupljanja otpada, a usled oštećenja ambalaže, curenja i izlivanja toksične materije mogu naći put ulaska u čovečji organizam–udisanje isparenja, kontakt sa kožom, gutanje. Takođe, dim nastao paljenjem pneumatika može sadržati toksične i kancerogene materije koje utiču na respiratorni sistem stanovništva. Iz navedenih razloga neophodna je edukacija o mjerama opreza i zaštite kao i načinima reagovanja u slučaju kontakta sa toksičnim materijama.
- Uspostavljanjem saradnje ekoloških sekcija: OŠ „Božidar Vuković Podgoričanin“, OŠ “Dr Dragiša Ivanović“ i „Branko Božović“. Učenici će putem vršnjačke edukacije prenijeti znanja o štetnosti nelegalnog sakupljanja otpada, značaju reciklaže i selektivnog sakupljanja otpada.
- Kroz realizaciji ovog projekta doprinijetćemo radu ekoloških sekcija i animirati učenike da se uključuju u većem broju.
Radionice realizuju članovi Udruženja, nastavnice biologije: Dragica Vukčević, Danka Odalović, Slavica Džaković i Biljana Klikovac. Sradnik u projektu je profesorica likovne kulture, Ivana Babić, dok će gost na tribini biti stručni saradnik MrTatjane Miranović , biolog iz Glavnog grada Podgorice.