U Moraču ubačene kuglice s efektnim mikroorganizmima

Na predivnoj plaži Galeb, na Morači u okviru projekta „Odgovorna porodica=Zdravo društvo” NVO”Udruženje biologa CG-Cellula”, realizovalo je  8.jula 2024.godine niz zanimljivih aktivnosti:

  • Kroz razgovor sa najmlađim sugrađanima podsjetili su se da je Podgorica grad koji leži na čak 5 rijeka od kojih Ribnica i Morača protiču kroz sami centar grada. Drugari su pokazali zavidno znanje o geografskim karakteristikama Morače, raznovrsnom biodiverzitetu, ali i problemima zagađenja same rijeke. Predlagali su brojne mjere koje treba preduzeti u cilju njenog očuvanja i zaštite.
  • zatim su ranije pripremljene kuglice s efektnim mikroorganizmima ubacili u rijeku u cilju njenog pročišćavanja. EM bio-kugle (EM Mudballs) stvaraju dobru mikrobnu floru u vodenim ekosistemima, potpuno su prirodne, a sastoje se od efektivnih mikroorganizama, fermentisanih pšeničnih mekinja i zemlje (gline). Jedna kugla sadrži milijarde korisnih mikroorganizama, koji, u sinergiji sa autohtonim, doprinose da se zdrav život vrati u zagađene vodene površine. Nakon ubacivanja u vodu, EM bio-kugle tonu na dno, gdje se polako rastvaraju i ispuštaju „nevidljive“ čistače – efektivne mikroorganizme, koji razgrađuju i prerađuju (opasni) mulj.
  • Polaznicima radionica (20 selektovanih porodica) uručili su EM Bokashi setove za kompostiranje i po dva pakovanja EM bokashi mekinja u cilju stimulisanja da započnu proces kompostiranja organskog otpada u svom domaćinstvu i time doprinesu njegovom uklanjanju iz komunalnog otpada.
  • Učesnici su pozvani da kod kuće fotografišu/snime faze kompostiranja i da  iste u vidu kratke video prezentacije pošalju na email udruženja nvo@cellula.me  do 10.avgastu 2024. kada ćemo  najboljem i najkreativnijem radu uručiti nagradu. Radovi će biti objavljeni na sajtu www.cellula.me i društvenim mrežama.

Projekat “Odgovorna porodica=zdravo društvo” realizuje Udruženje biologa CG-Cellula.Podržan je u sklopu prvog javnog poziva “Za čistiju Crnu Goru” (fr. PUMP) koji finansira francusko Ministarstvo za evropske i spoljne poslove, a koju sprovode Zero Waste Montenegro i Agencija za zaštitu životne sredine.

U projekat je „Odgovorna porodica=Zdravo društvo” uključeno je 20 porodica koje imaju djecu uzrasta 8-12 godina sa mjestom stanovanja u Podgorici, zainteresovanih da saznaju više o procesu kompostiranja i EM Bokashi organizmima. Porodice su  obaviještene putem javnog poziva, a selektovane popunjavanjem Google ankete gdje je motivacija za učešće bila presudan faktor. Posebno nas raduje što su se ovoj grupi priključili poznanici i rođaci polaznika, zainteresovani da saznaju više o kompostiranju.

Na prethodnim radionicama održanim 26. i 27.juna 2024.godine u Mediteranskom vrtu na Gorici  polaznici su upoznati sa projektnim aktivnostima, proširili  znanje o značaju kompostiranja organskog otpada i dobili  instrukcije o samom procesu.

Naši drugari su vrijedno sakupljali ostatke hrane u svom domaćinstvu, a zatim ih nakon kratke obuke pravilno slagali u komposter. Saznali su šta se može kompostirati, kojim redom i u kom odnosu  se slaže biootpad koji kompostiramo i na koji način efektni mikroorganizmi pomažu proces pretvaranja otpada u humus. Dobili su instrukcije o procesu pravljenja humusa u svom domaćinstvu i načinu postupanja sa istim.

Uz asistenciju  Borisa Jabučanina mališani su pravili EM bio kugle miješajući glinu, efektivnie mikroorganizme, fermentisane pšenične mekinje i vodu.

Nakon što su odstojale desetak dana da očvrsnu,  juče smo ih ubaciti u rijeku Moraču radi njenog pročišćavanja. Jedna EM glinena kugla (jap. Dango, eng. Mudballs) veličine teniske loptice sadrži milijarde blagotvornih mikroorganizama koji postupkom fermentacije razgrađuju mulj (sa dna) čineći ga lako probavljivim za domaće (autohtone) mikroorganizme. Ovaj proces je poznat kao bakterio-enzimska digestija (bacterial/enzyme digestion). Bacanjem EM  glinenih kugli u zagađene vodene površine razvijamo armiju blagotvornih mikroorganizama koji aktiviraju prirodne “nevidljive radnike – čistače” koji će raditi bez prekida, danju i noću, i koji će pomoći da se naše more, rijeke, jezera, potoci vrate u život i da se život vrati u njih…

Putem edukativnih radionica koje smo realizovali u prirodi, u Zelenoj učionici Mediteranskog vrta i na plaži Galeb na Morači, animirali smo porodice da provode vrijeme u prirodi međusobno se družeći i učeći kroz interaktivne aktivnosti.

Veoma je važno razviti svijet građana o značaju kompostiranja organskog otpada. Organski otpad ili biootpad vrsta je otpada koji je biljnog ili životinjskog porijekla. To znači da je samorazgradiv i ne šteti životnoj sredini kao što je to slučaj s nerazgradivim otpadom.

Organski otpad čini oko 40 posto našeg kućanskog otpada, a najčešće su to ostaci hrane ili biljni ostaci iz vrta. Ova se vrsta otpada najčešće koristi u kompostiranju koje je odlično za dohranjivanje zemlje, odnosno biljaka u vrtu.

Razgradnjom organskog otpada dobivaju se vrijedne organske materije koje obogaćuju tlo hranjivim sastojcima, poboljšavaju njegov kvalitet te povećavaju otpornost biljaka u vrtu.

Bacanjem EM bio kugli u rijeku radi njenog prečišćavanja, kao i nastavkom kompostiranja otpada u svom domaćinstvu, polaznici radionica ne samo da uče o ekologiji i važnosti očuvanja prirode, već i aktivno učestvuju u kreiranju bolje i zdravije budućnosti za našu planetu.