Obuka za nastavnike biologije organizuje se u okviru projekta “Povratna sprega” koje realizuje NVO “Udruženje biologa Crne Gore- Cellula” sa partnerskom organizacijom “Udruženje ljubitelja Gorice i prirode” iz Podgorice. Projekat je osmišljen  sa ciljem da se uspostavi sprega između obrazovanja, nauke i privrede kao i da bude podrška nastavnicima koji rade sa omladinom na svim nivoima obrazovanja  u cilju  pokretanja pozitivne reakcije koja će dovesti do uspješnijeg školovanja mladih istraživača i  privrednika. Istovremeno u saradnji sa naučnicima i privrednicima nastavnici će pratiti savremene tokove, dostignuća i potrebe nauke i privrede i time stvoriti mogućnost za kontinuirano obrazovanje i usavršavanje nakon završetka visokoškolskog obrazovanja kako bi poboljšali kompetencije i povećali  praktične vještine.

Cilj obuke nastavnika (u trajanju od 12 radionica) je jačanje informatičkih vještina i osnaživanje nastavnika da sami kreiraju nastavni materijal i nastavna sredstva.

Obuku nastavnika u cilju jačanja digitalnih kompetencija realizovaće Aleksandra Pajović, master matematičar, sa desetogodišnjim iskustvom kao profesor matematike u osnovnoj i srednjoj školi. Radnim iskustvom u javnoj upravi stekla je fundamentalna znanja i vještine iz oblasti programiranja, računarskih algoritama i razvoja softvera, ima široko obrazovanje iz oblasti računarskih nauka i softverskog inžinjeringa. Sa Aleksandrom će raditi Boško Nikčević, student ETF-a koji je 2021. godine u konkurenciji od 13 000 takmičara, sa timom ušao u 5.2% najboljih na svjetskom takmičenju iz programiranja.

Nakon navedenih radionica u  Zelenoj učionici Mediteranskog vrta planiramo održati 12 edukativnih radionica na kojima ćemo nastojati da dostignuća u nauci i privredi približimo nastavnicima i da ih osnažimo da kod mladih naraštaja što više razvijaju istraživački duh i da ih osposobljavaju za poslove budućnosti u skladu sa potrebama privrede.

Edukativne radionice će realizovati uspješni privrednici i eminentni naučnici iz naučnoistraživačkih institucija i Prirodnjačkog muzeja, Agencije za zaštitu životne sredine, kao i univerzitetski profesori koji su uspostavili saradnju sa privrednicima.

Materijal sniman na radionicama biće postavljen na online platformi koju ćemo kreirati za potrebe projekta, kao i na društvenim mrežama  odatle ga mogu preuzeti nastavnici koji nisu direkno uključeni u projekat.

Takmičarski dio za nastavnike biće organizovan nakon edukativnih radionica i obuke. Od nastavnika će se zahtijevati da kratkim video materijalom ili fotografijama i opisom aktivnosti prezentuju način na koji su znanje i vještine stečene tokom projektnih aktivnosti primijenili u nastavnoj praksi.

Rok za prijavu 12. 5. 2022. godine. Nakon završene prijave selektovaćemo 20 nastavnika iz osnovnih i srednjih škola, resursnih centara i dr. ustanova  na osnovu motivacionog pisma kojim su se  prijavili za učešće na obuci.

Projekat je finansijski podržalo Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta  na Javnom konkusu  “Nauka i privreda- putevi saradnje”.